Humor • Rozrywka • Dowcipy Ciekawostki • Satyra • Skandale • Polski portal satyryczny  humor   newsy   kontakt do Sadurski.com
dowcip,dowcipy,humor,sms,polski,polskie,gry,flash,galeria rysunku,rysunki,rysunek satyryczny,serwis
Dziś jest: niedziela, 22. października 2017 r.
szukaj:
  w:
Dodaj do Ulubionych!
Pół miliona wizyt co miesiąc :-) Codziennie nowości - satyryk Szczepan Sadurski zaprasza.
Polonia. Podróże. Rozrywka.

Newsy
Komentarze satyryczne. Rozrywka i humor. Ciekawostki i anegdoty. Satyra i satyrycy.

 

Satyra Absurdy Ciekawostki
Partia Dobrego Humoru - Good Humor Party
Szczepan Sadurski
Kabarety Satyrycy Śmiech
Rysunek satyryczny Karykatura
Komiksy
Najnowsze / Najpopularniejsze / Losowy news / Dodaj newsa / RSS
Tu jesteś: Newsy / Szczepan Sadurski
Wyszukaj w treści i słowach kluczowych:

Szczepan Sadurski

Sadurski: Nie rysuję dla własnej przyjemności 2015-10-15
Sadurski: Nie rysuję dla własnej przyjemności
Pełna treść wywiadu ze Szczepanem Sadurskim opublikowanego w nowojorskim Super Expressie.

Ukazało się specjalne wydanie nowojorskiego Super Expressu, którego cały nakład rozdawany był bezpłatnie 4 października 2015 r. podczas 78. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku. Na jednej ze stron opublikowano specjalny wywiad ze Szczepanem Sadurskim, w związku z jego najnowszym przyjadem do Nowego Jorku. Poniżej jego pełna treść.


Kiedy będziesz w NYC i co ciekawego będziesz u nas robił?


Przylatuję 1 października. Przez pierwszy tydzień będę w Nowym Jorku, kilka kolejnych dni spędzę na Long Island, w Copiague. W NYC otworzę wystawę moich karykatur, spotkam się z uczniami polskiej szkoły w South Hackenshack, NJ, a w Copiague będę uczestniczył w Polonijnym Dniu Dwujęzyczności. Oczywiście będę na Paradzie Pułaskiego, planuję też kilka innych spotkań z Polonią, będę też oglądał Nowy Jork - miejsca, których nie znam i te, które chciałbym zobaczyć znów.  

Gdzie można będzie zobaczyć twoją wystawę?

7. października o godz. 19.00 w Galerii A.R. na Greenpoincie (71 India St.) odbędzie się wernisaż wystawy moich rysunków i karykatur, na który wszystkich zapraszam. Zaprezentuję kilkadziesiąt prac. Obok rysunków humorystycznych, z których słynę od lat, można będzie zobaczyć karykatury znanych Polaków w Nowym Jorku. Osoby znane z działalności publicznej i kulturalnej, prowadzące biznesy i przedstawiciele mediów. Dotychczas nikt nie stworzył tak oryginalnego, satyrycznego portretu Polaków w Nowym Jorku. Lubię wyzwania, więc gdy pół roku temu Janusz Skowron zaproponował, że pomoże w zorganizowaniu wystawy, postanowiłem zrobić coś wyjątkowego. Podczas wernisażu można będzie nie tylko zobaczyć, jak w krzywym zwierciadle wyglądają wybrani Polacy z NYC, ale będzie też okazja, aby otrzymać swoją karykaturę w moim wykonaniu. Będą też niespodzianki, których teraz nie mogę zdradzić!  
 
Kogo spośród Polonii udało ci się narysować?

Są to w zdecydowanej większości osoby, których nie znam osobiście, ale uznałem, że były warte uwiecznienia i pokazania na wystawie. Lubiani, znani i mniej znani. Niektóre karykatury już poznali czytelnicy Super Expressu. Wymienię tylko część nazwisk: Janusz Głowacki, modelka Anja Rubik, Michał Urbaniak, Rafał Olbiński, Janusz Kapusta - tych chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Będzie Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2015 Artur Dybanowski Dorota Andraka z Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Bohdan Chmielewski (Polsko Słowiańska Unia Kredytowa), podróżnik Jerzy Majcherczyk, muzyk Krzysztof Medyna, Marta Kustek (Dobra Polska Szkoła), ksiądz Ryszard Koper, mecenas Sławomir Platta, Alex Storozynski, Henryk Skrodzki i wielu innych.

Kto wzbudził Twoją sympatię?

Wszyscy. Interesują mnie osoby, które robią coś ciekawego, są inteligentni i mają swoje zdanie na różne tematy oraz są wyjątkowi i mają spore osiągnięcia. W metropolii nowojorskiej jest wielu takich Polaków, więc wielu z nich jeszcze nie narysowałem. Może za jakiś czas w NYC pokażę jeszcze więcej Polaków na kolejnej wystawie? A może powstanie z nich książka?

Czy łatwo rysowało się Polonię, swoich bohaterów nie znałeś osobiście?

Często tworzę na zamówienie karykatury osób, które znam tylko ze zdjęć. Od lat 100 procent stworzonych przez mnie karykatur wędruje do tych, których narysowałem i warto dodać, że nie należę do najtańszych karykaturzystów w Polsce. To, że stworzyłem karykatury bez konkretnego zamówienia i bez honorarium, w dodatku w takiej ilości, to rzecz wyjątkowa. Mam więc nadzieję, że osoby które zostały uwiecznione, będą umiały to docenić. Jako zawodowiec, prawie nigdy nie rysuję dla własnej przyjemności, bo nie mam na to czasu. W Polsce realizuję dużo zamówień - agencje reklamowe, telewizja, wydawnictwa; rysuję polityków, ludzi mediów, kultury i biznesu - to są zamówienia komercyjne, z których żyję. Jeśli ktoś napisze, że jestem prawdopodobnie najbardziej zapracowanym polskim karykaturzystą, na pewno nie skłamie.

Jak dobierałeś bohaterów swoich rysunków?

Karykatury "nowojorskie" są ukoronowaniem moich wcześniejszych działań. Czytałem, poszukiwałem osób wyjątkowych, znaczących w swoich środowiskach. Słuchałem też podpowiedzi znajomych mieszkających w Nowym Jorku, za co teraz chciałem im podziękować. Postawiłem sobie zadanie stworzenia wyjątkowej wystawy, jakiej nowojorska Polonia jeszcze nie widziała i je zrealizowałem. Bo ja, jeśli coś postanowię, realizuję plany.

Czy wśród Polonii jest dużo członków Partii Dobrego Humoru?

Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party), którą wymyśliłem w 2001 roku, obecnie ma ponad 4 tysiące członków (osób, które otrzymały legitymację) w wielu krajach, na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Poczucie humoru, optymizm, pozytywna energia - łatwo o tym mówić, jednak nie każdy taki jest w życiu. Ale sympatyków mamy o wiele więcej niż członków, niezależnie od tego jakim językiem mówią, jakie mają przekonania polityczne, zasobność portfela czy w jakiej kulturze i religii zostali wychowani. Także wśród Polonii amerykańskiej mamy wielu sympatyków oraz osób mających swoją legitymację PDH, a w kilku stanach mamy swoich przedstawicieli, tzw. ambasadorów. Pierwszą symboliczną ambasadę Partii Dobrego Humoru w USA, właśnie w Nowym Jorku, otworzyły w styczniu 2012 r. Marta Kustek i Danusia Świątek z portalu Dobra Polska Szkoła. Trzy lata temu były one wśród wąskiej grupy osób, które wraz ze mną "postawiły" pod Chrysler Building najmniejszy wieżowiec na Manhattanie. Ponieważ postawienie kolejnego wielkiego drapacza chmur na Manhattanie nie jest już niczym niezwykłym, przywiezione z Polski pudełko po paście do zębów z uśmiechniętym logo, dało początek międzynarodowej zabawie.
 
Na czym polega zabawa z Wesołym Wieżowcem?

• Po powrocie z NYC stworzony przez mnie szablon Wesołego Wieżowca (Happy Skyscraper) wstawiłem do Internetu i odtąd każdy może go wydrukować, skleić oraz sfotografować w kolejnym miejscu świata, np. przed znanym zabytkiem, zamkiem, ratuszem, stadionem, parlamentem. Wymyślony przeze mnie "wieżowiec" podróżuje po świecie i dotychczas został sfotografowany w ponad 420. miejscach świata. Był przed Białym Domem i Wieżą Eiffla, trafił na Wielki Mur Chiński, Plac świętego Piotra w Rzymie, przed Taj Mahal w Indiach. Docierał na dalekie wyspy, widział wulkany, odwiedził Tokio, Sydney, Kuala Lumpur, Rio de Janeiro... Wszystkie miejsca odnotowuję na bieżąco, a przenośna ambasada Partii Dobrego Humoru z papieru daje radość i niesie szczęście całemu światu. Osoby, które uczestniczą w zabawie, otrzymują legitymacje Partii Dobrego Humoru, a nawet... apartamenty w Wesołym Wieżowcu. Niektórzy mogą mnie uważać za szaleńca, ale tylko do chwili gdy dowiadują się, że jestem satyrykiem. Bo moje całe życie, to dawanie radości innym, nie tylko przez twórczość satyryczną i wesołe rysunki. A jeśli ktoś wszystko traktuje na serio i puka się palcem w czoło na widok osób fotografujących na drugim końcu świata papierowe pudełko, nie zasłużył na bycie w elitarnej organizacji, jaką jest Partia Dobrego Humoru. Jestem jednak pewien, że wśród czytelników Super Expressu jest dużo osób, które mają poczucie humoru. Tym bardziej zapraszam Was na spotkanie ze mną siódmego października.

Na ilustracji: strona specjalnego wydania Super Expressu z wywiadem oraz jego okładka, na której opublikowano specjalny rysunek Sadurskiego


/   Wyślij / Wydrukuj / Dodaj newsa / Zgłoś błąd / Kanał RSS


Słowa kluczowe: karykaturzysta, Nowy Jork, Parada Pułaskiego, Super Express, wywiady
prawa autorskie

Losowe newsy z tego działu:
Rysunki do kupienia
Rysunki do kupienia Oryginały rysunków znanych artystów (w tym Szczepana Sadurskiego) do kupienia. Zobacz katalog. »
Sadurski w jury Kopytka
Sadurski w jury Kopytka Satyryk Szczepan Sadurski wrócił z Torunia, gdzie przewodniczył jury czwartej edycji Nocy Kabaretowej Kopytko. »
Sadurski co 2 tygodnie w Londynie
Sadurski co 2 tygodnie w Londynie Anonse - dwutygodnik ogłoszeniowy wydawany w Londynie, publikuje rysunki Szczepana Sadurskiego.  »
Wystawa w Lidzbarku Warmińskim
Wystawa w Lidzbarku Warmińskim Podczas XXXI Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim, Szczepan Sadurski otworzył wystawę swoich rysunków satyrycznych. »
Pożeracz snów
Pożeracz snów Współpraca portalu Sadurski.com z Instytutem Wydawniczym Znak, zaowocowała konkursem "Pożeracz snów" na Facebooku. »
Podobne newsy:
Sadurski o karykaturach na uczelni
Austriacki Der Standard pisze o Sadurskim
Jak Polacy się śmieją
Wirus humoru w Wielkiej Brytanii
Sadurski rysuje dla DOMO
Sadurski w MediaFM.net
Książka Codziennik Prawny
Codziennik prawny rozrasta się
Dookoła siebie w TVP Polonia
Karykatura dla prof. Jana Miodka
Najpopularniejsze newsy:
Sadurski dla Associated Press
Karykatury polityków w TVN24
Szczepan Sadurski zmienia imię
Jak pracować w biurze
Karykatury Lecha Wałęsy
Rysunki Sadurskiego w Historii PRL
Krzywe zwierciadło w Superstacji
Dzieci i papierosy
Rysunki Sadurskiego i stan wojenny
Sadurski i Andrus w Śremie

Sadurski: Nie rysuję dla własnej przyjemności -

Wszystkie tagi

   • Newsy: archiwum Newsy - współpraca

 

Dzień Dobry Humor
Staruszka i papier toaletowy
Wchodzi staruszka do sklepu i mówi:
- Potrzebuję kilka rolek papieru toaletowego.
Młoda sprzedawczyni prezentuje na ladzie kilka gatunków papierów w...
przeczytaj cały »


Rysowanie karykatur
Translate this page:
 Nowe humory
Co jest na fladze Mozambiku, jaka odległość do środka Ziemi...
Największy ziemniak świata
Gdzie jest zabroniona Coca-Cola, pierwsze piwo w puszce...
Nastolatek Fidel Castro, mandatowy rekordzista...
Alaska. Oryginalny żart primaaprilisowy
 Nowe newsy
Gurugram, Haryan, Indie – Wesoły Wieżowiec
Wolność nagrodzona w Warszawie
Wystawa i nagrody w Żyrardowie
Stolem 2017 - regulamin konkursu
Jezioro Prashar
Karykaturzyści ponownie nalecą na Korfantów.
Michał Graczyk - wystawa w Białej
Wrzuć na luz 2017
Białystok. Rysunkowa rewolucja
Załóż domenę na Antarktydzie
FABRYKA HUMORU
Wpisz imię lub nazwisko i wybierz płeć:
 
 Nowa satyra
Grunt to rodzinka
Fraszki o kobietach
Limeryki i rymowanki
Czego nie wiem
Satyryczne podsumowanie marca 2016
Fraszki: Kameleon, Hasło nieudaczników...
 Losowe obrazki
Marcin Daniec - sobowtór Kaczyński, Biedronka i... Gabon Koza podzieliła gejów
Igor Myszkiewicz - rysownik, Zielona Góra Porywacze
 Losowe filmy
Strącanie sopli
Lewitacja
Kierowca samobójca
Morda w kubeł
Podobne Przypadki
Głupi pies
Putin i Krym
Reporter TV i włamanie
 Losowe dowcipy
Indianie, Jagiełło i kapitulacja
Tak, jak mężczyzna?
Wymiary pizzy, najmocniejsze piwo świata...
Danie z ludzkiego mleka
Napoleon w szkole kadetów
Dowcipy o Niemcach - część 1
 Podróże po świecie
750 euro kary za wypicie wody
Ciekawostki - turystyka i podróże (12)
Odwiedzamy Maltę
Vietnam Veterans Memorial w Waszyngtonie, D.C.
Ustrój polityczny Luksemburga
Targi Frankfurckie
 
Śmieszne filmy
Humor Joe Monstera
Domowe sposoby
Centrum Twojego pupila
Sadurski.com / kontakt / reklama / dla mediów / biznes oferty / patronat / współpraca / partnerzy