Humor • Rozrywka • Dowcipy Ciekawostki • Satyra • Skandale • Polski portal satyryczny  humor   newsy   kontakt do Sadurski.com
dowcip,dowcipy,humor,sms,polski,polskie,gry,flash,galeria rysunku,rysunki,rysunek satyryczny,serwis
Dziś jest: poniedziałek, 25. września 2017 r.
szukaj:
  w:
Dodaj do Ulubionych!
Pół miliona wizyt co miesiąc :-) Codziennie nowości - satyryk Szczepan Sadurski zaprasza.
Polonia. Podróże. Rozrywka.

Newsy
Komentarze satyryczne. Rozrywka i humor. Ciekawostki i anegdoty. Satyra i satyrycy.

 

Satyra Absurdy Ciekawostki
Partia Dobrego Humoru - Good Humor Party
Szczepan Sadurski
Kabarety Satyrycy Śmiech
Rysunek satyryczny Karykatura
Komiksy
Najnowsze / Najpopularniejsze / Losowy news / Dodaj newsa / RSS
Tu jesteś: Newsy / Satyra Absurdy Ciekawostki
Wyszukaj w treści i słowach kluczowych:

Satyra Absurdy Ciekawostki

Czy Małysz lubi dowcipy 2002-09-21
Czy Małysz lubi dowcipy

W mediach rozpętała się dyskusja: czy Adam Małysz może zakazać publikacji dowcipów, których jest bohaterem?

Gdyby prawdziwy mężczyzna zmachał babie dziecko, to po 9 miesiącach przyszłoby ono na świat. Dokładnie 9 miesięcy temu w sprawie dowcipów o Małyszu, wydanych w publikacji "103 Najlepsze Dowcipy" interweniował szef firmy "Fan Sport Wisła", a zaraz potem kancelaria prawna z Krakowa do wydawcy dowcipów słała faxy i pisma. Żądano zaprzestania rozpowszechniania publikacji, publicznych przeprosin, straszono konsekwencjami prawnymi.

Po upowszechnieniu na portalu satyrycznym skanu oficjalnego pisma w tej sprawie, napisanego przez prawników z Krakowa, polskie media (szereg gazet, rozgłośnie, stacje telewizyjne, portale internetowe - było tego dużo) rozpoczęły dyskusję. Zadawano pytania:

• Czy osoba publiczna może zabronić opowiadania i drukowania dowcipów których jest bohaterem?
• Czy może zabronić redakcjom druku swoich karykatur?
• Czy osoba publiczna może przed ich publikacją żądać cenzurowania rysunków, satyrycznych, na których się znajduje?

Najlepsi specjaliści od prawa prasowego i autorskiego w Polsce wypowiadający się w mediach na ten temat, byli zadziwiająco zgodni: można drukować dowcipy i karykatury znanych osób, a przedstawiciele Małysza mogą wydawcy... skoczyć.

Minęło 9 miesięcy i albo na tej sprawie ktoś dokonał aborcji (ciekawe kto?), albo ten kto "ruszył" tę sprawę NIE JEST prawdziwym mężczyzną tylko smarkaczem. Bo jeśli powiedział: A, powinien później powiedzieć: B, C, itd. Przedstawiciele Małysza zrobili więc dziamdziaków z siebie, a przy okazji zrobili krzywdę facetowi, na którym zarabiają kasę.

Jeśli są jeszcze w Polsce osoby, które o całej tej hecy nie słyszeli, poniżej mogą sobie poczytać artykuł na ten temat, zamieszczony w ogólnopolskim piśmie satyrycznym "Twój Dobry Humor".


Skok na kasę? - czyli komercyjna cenzura
W zeszłym roku, wg. „Super Expressu”, Małysz zarobił 5,11 miliona złotych (3,7 mln na samych kontraktach reklamowych). Pewien (pewnie niemały) procent tych pieniędzy trafił do innych osób. Nie wiemy ile Małysz zarobi w tym roku. Pewnie więcej, bo od początku roku 2002 przedstawiciele Małysza prawdopodobnie chcieliby zarabiać na publikowanych karykaturach, a także na rysunkach i dowcipach, w których występuje nazwisko Małysz.

Do Małysza nic nie mam. Zawsze go lubiłem, bo jest sympatyczny, ładnie się uśmiecha i zapewne ma poczucie humoru. W przeciwieństwie do jego przedstawicieli. Jeśli faktycznie robią wszystko za przyzwoleniem sportowca, Małysz jest pierwszą osobą na świecie, która chce brać kasę za publikowane karykatury ze swoją podobizną, a nawet za opublikowane dowcipy, których jest bohaterem!

•  •  •
Były ponoć w USA przypadki, że politycy płacili karykaturzystom oraz redakcjom za to, że znajdą się na opublikowanych karykaturach. Wiedzieli bowiem, że ilością karykatur oraz ilością krążących dowcipów słownych mierzona jest ich popularność. W Polsce nie każdy to rozumie, więc niewykluczone, że wkrótce przedstawiciele Małysza zaczną żądać od karykaturzystów akceptacji przed ukazaniem się karykatury w gazecie (chodzi o „estetykę”, czyli ocenę czy rysunek jest „ładny”), a od wydawców żądać będą tantiem za prawo opublikowania tych karykatur. Jan Matejko, gdyby teraz żył i chciał namalować Małysza, musiałby wcześniej skonsultować to z jakimiś facetami!

Powyższe słowa mogą być uznane za dywagacje satyryka, niestety tak nie jest. Do rysownika, szefa naszego pisma, zgłosił się mężczyzna przedstawiający się jako: Kisielewski (w ślad za telefonem kancelaria prawna wysłała do nas oficjalne pismo z żądaniami) i zrobił wykład, dlaczego nie można drukować dowcipów oraz rysunków o Małyszu. Mówił o ochronie wizerunku. Nie rozumiał chyba tego, że Małysz jest osobą publiczną, więc każdy dziennikarz może napisać na jego temat co tylko zechce, a każdy rysownik może zrobić rysunek z Małyszem, a potem go wydrukować. Przy okazji rozmowy okazało się że trzeba też konsultować wykorzystanie zdjęć, na których jest Małysz. Rozumiemy, że nie można zarabiać na kubkach, breloczkach i notesach z Małyszem, ale żeby nie można było wymyślać i drukować o nim dowcipów? Żeby redakcje gazet konsultowały u paru facetów z Wisły zdjęcia na których jest Małysz, a artyści musieli prosić ich o zgodę na stworzenie artystycznego dzieła, na którym znajdzie się podobizna Małysza?

•  •  •
Małysz wraz z owymi „przedstawicielami” zainkasowali grubą kasę od Red Bulla za umieszczenie logo na jego czapce i kasku. Co się będziemy oszukiwać, Red Bull zapłacił nie po to, żeby Małysz miał fajne, kolorowe czapeczki ale po to, żeby wraz z tym logo zobaczyło go jak najwięcej ludzi. Żeby jak najczęściej pokazywano go w TV, a jego zdjęcie jak najczęściej było w prasie. Teraz ci sami przedstawiciele dbają o to, żeby chować Małysza przed ludźmi.

Czy Red Bull i pozostałe firmy, które zapłaciły za reklamę na Małyszu, będą tym zachwycone? Czy Małysz zyska coś na tych przepychankach, a jego fanom spodoba się to, że ktoś zabrania śmiać się z ich idola i ogranicza im oglądanie go w mediach?

•  •  •
Prawa do części kasy Małysza mają: Austriak Eduard Federer, czyli firma Eddie Federer Sportmarketing, w którego imieniu w Polsce działa Fan Sport Wisła sp. z o.o. (ul. Sztwiertni 1, 43-460 Wisła). Adres podajemy, by satyrycy i różne redakcje wiedziały gdzie się zgłaszać przed publikacją każdego rysunku lub żartu o Małyszu. Damian Halej z Fan Sport Wisła w wywiadzie dla radia TOK FM nie potwierdził i nie zaprzeczył, że chodzi o pobieranie tantiem. Mniej inteligentnym wyjaśniamy: chodzi o kasę, forsę, kasiorę, kapuchę, siano, mamonę lub jak kto woli – o szmal.
•  •  •
Panom, którzy chcieliby brać kasę za dowcipy o Małyszu uprzejmie donosimy, że niemieckie gazety drukowały niedawno dowcip, jak to Małysz buduje sobie dom z drewna, bo ukradli mu cegły. Niemieckie gazety z pewnością są bogatsze, więc można na tym zarobić więcej pieniążków.

Mówili o tej sprawie w mediach:
• Jacek Kisielewski: Należy z nami uzgodnić, czy można wydrukować rysunek o Małyszu.
• Damian Halej: Jeszcze do niedawna była samowolka. Od czasu, kiedy Adam związał się z nami, wszystko podlega ścisłym rygorom.
Krzystof Daukszewicz, satyryk: Tego rodzaju troska o wizerunek to kreowanie Małysza na Stalina!
Jacek Frankowski, karykaturzysta: Panie Adamie! Życzę panu, aby w przyszłości otaczał się pan mądrymi ludźmi.
Andrzej Czeczot, rysownik: Jeżeli sprawa trafi do sądu, to Fan Sport Wisła po prostu się zbłaźni.
Krzysztof Skiba: Sadurskiemu możecie skoczyć jeszcze dalej niż Sven Hannavald Małyszowi podczas Turnieju Czterech Skoczni. Czy za złośliwe karykatury koronowanych głów, prezydentów, premierów ktoś przepraszał? Dowcipy podobnie jak prezesi bywają mądre i głupie...

Zobacz też:
Satyrycy i prawo/   Wyślij / Wydrukuj / Dodaj newsa / Zgłoś błąd / Kanał RSS


Słowa kluczowe: Adam Małysz, dowcipy, pieniądze, prawo, sport
prawa autorskie

Losowe newsy z tego działu:
Rozebrać Stadion Narodowy w Warszawie
 Rozebrać Stadion Narodowy w Warszawie Trwa budowa Stadionu Narodowego w Warszawie, a Janusz Korwin Mikke będzie się domagał jego... rozbiórki. Mówi na serio, czy robi sobie jaja?  »
Opinie konstytucjonalistów
Opinie konstytucjonalistów Trybunał Konstytucyjny i opinie. Najnowszy rysunkowy komentarz satyryczny Szczepana Sadurskiego. #sadurskicodziennie »
Pora zmienić nieżyciowy przepis
Pora zmienić nieżyciowy przepis Toruń już 2 razy pokazał Polsce co sądzi o przepisie nie pozwalającym na nazywanie ulicy nazwiskiem osoby żyjącej. Portal Sadurski.com proponuje, aby zmienić przepis z 1968 roku. »
Prezydent Iranu i ośmiornica
Prezydent Iranu i ośmiornica Przepowiadająca przyszłość ośmiornica Paul, właśnie wkroczyła do światowej polityki, za sprawą przemówienia prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada. »
Plecak czyli samochód
Plecak czyli samochód Autentyczna historia o tym, jak mylą się fotoradary. Na pewno we Włoszech, ale czy tylko tam? »
Podobne newsy:
Nie tylko kobiety są gwałcone
Małysz, Wodecki i Cichopek startują w wyborach
Sadurski.com z San Francisco
Manhattan, Nowy Jork
Kolesie z Sejmu zrobili audyt?
Cycki ruskiej Dody
Jak media nas oszukują
Najdziwniejsza gazeta świata
Do sądu firmę meteorologiczną
UFO zniszczyło, PZU się miga
Najpopularniejsze newsy:
Goła dziewczyna na drodze
Jak Pudelka zrobić w konia
Goło & wesoło w TV Puls
Doda pluje na dziecko Tymochowicza
Candy Girl bez majtek - tylko u nas!
Blachara Doda
Cała prawda o Fryderyku Chopinie
Cycki ruskiej Dody
Najlepsze powiedzonko IV RP - zagłosuj
Rozmiary penisów zwierząt

Czy Małysz lubi dowcipy -

Wszystkie tagi

   • Newsy: archiwum Newsy - współpraca

 

Dzień Dobry Humor
Achilles, pustynia i węgiel kamienny
• Morze Martwe zostało w XIX wieku zabite przez niektórych ludzi, aż po dzień dzisiejszy.

• Anders był umundurowany aż po pas.

...
przeczytaj cały »


Rysowanie karykatur
Translate this page:
 Nowe humory
Co jest na fladze Mozambiku, jaka odległość do środka Ziemi...
Największy ziemniak świata
Gdzie jest zabroniona Coca-Cola, pierwsze piwo w puszce...
Nastolatek Fidel Castro, mandatowy rekordzista...
Alaska. Oryginalny żart primaaprilisowy
 Nowe newsy
Stolem 2017 - regulamin konkursu
Jezioro Prashar
Karykaturzyści ponownie nalecą na Korfantów.
Michał Graczyk - wystawa w Białej
Wrzuć na luz 2017
Białystok. Rysunkowa rewolucja
Załóż domenę na Antarktydzie
Konkurs rysunku satyrycznego w Kolumbii
Starożytni astronauci - konkurs
Komiksowa wystawa w Wałbrzychu
FABRYKA HUMORU
Wpisz imię lub nazwisko i wybierz płeć:
 
 Nowa satyra
Grunt to rodzinka
Fraszki o kobietach
Limeryki i rymowanki
Czego nie wiem
Satyryczne podsumowanie marca 2016
Fraszki: Kameleon, Hasło nieudaczników...
 Losowe obrazki
Grzegorz Lato w Partii Dobrego Humoru Mięso armatnie z Rosji
Papieros po seksie Wali kupy gdzie popadnie Jak jeżdżą dziewczyny?
 Losowe filmy
Ludzik Jorg
Śmieszny kibelek
PiS Factor-2
Mózg kobiety
Do góry nogami
Lech Wałęsa satyra
Ufo nad Bułgarią
Rzut kurą
 Losowe dowcipy
Zdjęcie męża i problem
Kopa na Placu Czerwonym
Nieboszczyk i płacząca Żydówka
Napoleon sięga po mapę
Chcę być sk....synem
Wyleciałem przez okno
 Podróże po świecie
Lake Powell - Jezioro Powella
Santa Cruz, Boliwia
Błękitny Meczet w Stambule
Odkrycie Machu Picchu - Cuzco, Peru
Wieżowiec Partii Dobrego Humoru w stolicy Indii
Wodospad Niagara (Niagara Falls)
 
Śmieszne filmy
Humor Joe Monstera
Domowe sposoby
Centrum Twojego pupila
Sadurski.com / kontakt / reklama / dla mediów / biznes oferty / patronat / współpraca / partnerzy