Humor • Rozrywka • Dowcipy Ciekawostki • Satyra • Skandale • Polski portal satyryczny  humor   newsy   kontakt do Sadurski.com
dowcip,dowcipy,humor,sms,polski,polskie,gry,flash,galeria rysunku,rysunki,rysunek satyryczny,serwis
Dziś jest: sobota, 29. kwietnia 2017 r.
szukaj:
  w:
Dodaj do Ulubionych!
Pół miliona wizyt co miesiąc :-) Codziennie nowości - satyryk Szczepan Sadurski zaprasza.
Polonia. Podróże. Rozrywka.

Newsy
Komentarze satyryczne. Rozrywka i humor. Ciekawostki i anegdoty. Satyra i satyrycy.

 

Satyra Absurdy Ciekawostki
Partia Dobrego Humoru - Good Humor Party
Szczepan Sadurski
Kabarety Satyrycy Śmiech
Rysunek satyryczny Karykatura
Komiksy
Najnowsze / Najpopularniejsze / Losowy news / Dodaj newsa / RSS
Tu jesteś: Newsy / Satyra Absurdy Ciekawostki
Wyszukaj w treści i słowach kluczowych:

Satyra Absurdy Ciekawostki

Irena Santor 2009-12-09
Irena Santor W portalu Sadurski.com tekst Marka Różyckiego jr o wspaniałej piosenkarce Irenie Santor, obchodzącej dziś urodziny.

Irena Santor smakuje świat na emeryturze...

W dzieciństwie marzyła o zawodzie biologa, nigdy zaś o karierze estradowej. Był czas, że zastanawiała się nad wyborem drogi duchowej, czyli wstąpieniem... do zakonu. Ukończyła Technikum Szklarskie w Polanicy Zdroju i kto wie, jakby potoczyło się jej życie, gdyby nie przypadek.

- Od przedszkola śpiewałam w chórze. Już wtedy mówiono, że mam bardzo ładny głos, że szkoda zmarnować talent. Byłam uczennicą szkoły podstawowej, gdy jedna z nauczycielek wysłała mnie na przesłuchanie do poznańskiego dyrygenta Zdzisława Górzyńskiego, późniejszego dyrektora Teatru Wielkiego w stolicy. Wypadłam chyba dobrze, bo wręczył mi list polecający do Tadeusza Sygietyńskiego. Dzięki jego rekomendacji znalazłam się w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca MAZOWSZE. Miałam wówczas szesnaście lat – wspomina z sentymentem. Z MAZOWSZEM wylansowała przebój „Ej, przeleciał ptaszek kalinowy lasek” i zwiedziła niemalże całą Europę. W zespole tym poznała również swojego męża, Stanisława Santora, skrzypka i koncertmistrza orkiestry radiowej. I chociaż wiele lat później ich drogi się rozeszły, do końca pozostali ze sobą w wielkiej przyjaźni. (Stanisław Santor zmarł w 1997 roku – przyp. red.).

Niezapomniany walc...
W 1959 roku, po odejściu z zespołu Tadeusza Sygietyńskiego, nagrała dla radia „Trochę wiosny jesienią” oraz „Straciłam twe serce” do filmu „Wrzos”. Krótko występowała w kabaretach „WAGABUNDA”, „U KIERDZIOŁKA” i „KARUZELA WARSZAWSKA”. Przełomowym momentem w jej karierze artystycznej okazał się rok 1961. Zaproszona do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot – 61 „wyśpiewała”  I nagrodę za interpretację, Grand Prix dla utworu „Walc Embarras”.

- Ten walc przyniósł mi szczęście i popularność. Śpiewałam go na pierwszym festiwalu w Sopocie! I zdobyłam nagrodę, czym byłam naprawdę zdumiona i oszołomiona. Nie liczyłam aż na taki sukces.

Niewiele osób wie, że walczyka tego Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora napisali dla Kabaretu Starszych Panów i że wcześniej zaśpiewała go Barbara Krafftówna. Jednak dopiero Irena Santor odkryła czystą lirykę i całe piękno kompozycji oraz autentyzm przeżyć w przewrotnym tekście, wzruszającą prawdę o miłości i tęsknocie. W krótkim czasie stała się jedną z najpopularniejszych artystek polskiej estrady. Swoim ciepłym, lirycznym i sopranowym głosem zachwycała publiczność w kraju i zagranicą.

- Niektórzy myślą, że ukończyłam konserwatorium muzyczne, a ja śpiewu nigdy się nie uczyłam. Mój głos to po prostu dar. Ani go nie szkoliłam, ani nad nim nie pracowałam. Gdy byłam w „Mazowszu” Sygietyński nie pozwalał mi chodzić na lekcje śpiewu. Nazywał mnie „bożydarek”. Techniki estradowego rzemiosła uczyłam się u prof. Wandy Warmińskiej – wyznaje.

Świat wyśpiewany przez Irenę Santor, w którym ludzie są dla siebie życzliwi, kochają się i rozstają, ufają sobie i cierpią, gdzie są dzikie plaże i zaczarowane zaułki, pozbawiony jest kłamstwa, brutalności i zwyczajnej brzydoty. Jej piosenki wprowadzają słuchacza w inny, wyimaginowany świat przeżyć i doznań, w którym wszystko może się zdarzyć, gdzie każda miłość jest pierwsza i gdzie zakochani czekają na maj...

To nie był sen

Koncertowała w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Azji i Australii. Szczególnie ukochała ją amerykańska Polonia, która w dowód sympatii i uznania dla jej talentu ofiarowała piosenkarce Złoty Mikrofon Chicago i Złote Klucze miasta Buffalo. Jako jedna z czterech kobiet na świecie została uhonorowana Złotą Odznaką Legionu Kanadyjskiego.

Laureatka wielu festiwali krajowych i zagranicznych. Dość wymienić: I nagroda na festiwalu w Tokio w 1971 roku za interpretację utworu” Może już jutro”, nagrody publiczności na KFPP Opole – 74 („Nalej mi wina”) i Opole – 75 („Idzie na miłość”), Grand Prix na festiwalu Opole – 79. Może się pochwalić również Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy (1970), Nagrodą Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz 94 i Nagrodą Przewodniczącego Komitetu d/s. RiTV (1979). Jej dyskografia to bestselerowe single i Złote Płyty, ponad 20 nagranych albumów i około tysiąc piosenek, setki wylansowanych przebojów...

Śpiewała w filmach: „Przygoda na Mariensztacie”, „Klub kawalerów”, „Ganksterzy i filantropi”, „Przygoda z piosenką”. Dla telewizji zrealizowała kilkanaście recitali, w tym: „Ja jestem twoja, czyli śpiewa Irena Santor”, „Malowanki Polskie”, „Bez Próby” i „Benefis Ireny Santor”. Przez kilka sezonów związana była z warszawskimi teatrami ATENEUM i SYRENA, występując na ich scenie w spektaklach: "Zróbmy coś", „Kram z piosenkami”, „Inne czasy” i „Ćwierć za kominkiem”. Nikt tak pięknie jak Ona nie śpiewa kolęd.

Nie wszystko przeminie...
W 1991 roku odebrała w Opolu Grand Prix za wybitne osiągnięcia w sztuce interpretacji i... po 40 latach pracy artystycznej przeszła na twórczą emeryturę. – Dość już miałam podróży i mieszkania w hotelach, życia na walizkach, w ciągłym biegu i pośpiechu. Teraz mam więcej czasu dla siebie. Czytam książki, chodzę do teatru, filharmonii. Muzyka jest moją wielką miłością, więc w domu słucham jej nałogowo.

Jej powrót na estradę w 1995 roku okazał się muzycznym wydarzeniem, a nagrana z tej okazji płyta „Duety” biła wszelkie rekordy popularności. Nic dziwnego. Swoje „odkurzone” przeboje piosenkarka zaśpiewała na dwa głosy. Ona była tym pierwszym, zaś „drugimi głosami” byli między innymi: Kasia Stankiewicz, Paweł Kukiz, Anna Maria Jopek, Magda Umer i Krzysztof Cugowski. Irena Santor po raz kolejny udowodniła, że mimo, iż przepaść między muzyką różnych pokoleń jest w Polsce większa niż gdzie indziej, to jej piosenki, styl i sposób interpretacji są ponadczasowe. - Płyta „Duety” miała na celu przypomnienie moich największych przebojów. Nie chciałam żeby to była po prostu składanka starych piosenek, więc postanowiłam nagrać je raz jeszcze w zmienionych i unowocześnionych wersjach, i z najpopularniejszymi obecnie wykonawcami – mówi.

Pójdę na Stare Miasto...

Jest osobą niezwykle pogodną i życzliwą ludziom. Nie ma w sobie nic z gwiazdy. Dwa lata temu opublikowała swoje wspomnienia w książce „Miło wspomnieć”. Społecznie pracuje w Stowarzyszeniu Polskich Artystów i Wykonawców Muzyki Rozrywkowej, walczy o prawa śpiewających kolegów i koleżanek, uczestniczy w pracach Rady Artystycznej Polskich  Nagrań... Gdy jednak zaproponowano jej dyrektorowanie „Mazowszu”, odmówiła. Uważa bowiem, że nie posiada talentu organizacyjnego i na menadżera się nie nadaje. Odkąd jest na emeryturze, wie, jak smakuje świat. Boi się jednak przemijania i myśl, że już niedługo może jej nie być napawa artystkę strachem i lękiem. – Cieszę się każdą chwilą życia. Już dla samego faktu istnienia warto żyć, ryzykować i dążyć do celu – wyznaje.

Wierzy w reinkarnację, horoskopy i wróżby, chociaż... przesądna nie jest. Mieszka w zwyczajnym szarym bloku na jednym z warszawskich osiedli. Nie marzy o willi z basenem na skraju stolicy, ani super-szybkim samochodzie. Ma liczne grono przyjaciół. Zresztą nigdy nie ukrywała, że przyjaźnie są dla niej najważniejsze, cenniejsze od miłości. Co roku wakacje spędza w Zalesiu, kocha zwierzęta, wędrówki po lesie, szum morza i dym z kominka oraz niepowtarzalny urok warszawskiej Starówki.

Pytana o plany na przyszłość odpowiada, że woli ich nie zdradzać. Dlaczego? – Nic nie jest pewne na tym świecie, dopóki się nie stanie – mówi z przekornym uśmiechem. Zapewnia jednak, że jej następny album będzie liryczny i sentymentalny, podobnie jak muzyka, która „gra” w jej romantycznej duszy...

Irena Santor

- data urodzenia: 9.12.1934 r.
- miejsce urodzenia: Popowo Bikupskie k/Bydgoszczy
- znak zodiaku: Strzelec
- nazwisko rodowe: Wiśniewska
- pierwsza nagrana piosenka: „Trochę wiosny jesienią”
- największe przeboje: „Walc Embarras”, ”Telegram miłości”, ”Maleńki  znak”, „Już nie ma dzikich plaż”
- hobby: zbieranie bursztynów i szlachetnych kamieni.

Tekst: Marek Różycki Jr
Na ilustracji: okładka jednej z płyt Ireny Santor

Zobacz też:
• Irena Santor i karykatury w TV Polonia


/   Wyślij / Wydrukuj / Dodaj newsa / Zgłoś błąd / Kanał RSS


Słowa kluczowe: anegdoty, ciekawostki, muzyka, wywiady
prawa autorskie

Losowe newsy z tego działu:
Skuteczny portret pamięciowy
Skuteczny portret pamięciowy Śmieszny? Ale skuteczny! Dzięki temu "portretowi" amerykańska policja znalazła i ujęła przestępcę.  »
Będziemy jeździć po Skłodowskiej
Będziemy jeździć po Skłodowskiej Nazwa nowego warszawskiego mostu może budzić dwuznaczne skojarzenia. »
Franciszek Starowieyski - wywiad
Franciszek Starowieyski - wywiad Prowokator, miłośnik kobiet, bohater skandali, wybitny polski artysta – w wywiadzie Marka Różyckiego jr dla portalu Sadurski.com.  »
Taksówki w Nowym Jorku
Taksówki w Nowym Jorku Każdy, kto był w Nowym Jorku, z pewnością zapamiętał charakterystyczne, zółte taksówki mknące ulicami miasta. Informacje, ciekawostki i zdjęcia.  »
Spieczony bliźniak czyli skandal
Spieczony bliźniak czyli skandal Jolancie Szczypińskiej (PiS) chyba wszystko kojarzy się z tragedią smoleńską. Trzeba będzie zmienić nazwę imprezy "Dzień spieczonego bliźniaka"? I co na to komisja Macierewicza? »
Podobne newsy:
Jak Fakt nas masturbuje
Wielkanoc 2016 i polityka polska
Glanc was zahipnotyzuje
Sadurski wrogiem USA
Manhattan, Nowy Jork
Prezydent Iranu i ośmiornica
Dobry Humor numer 200
Śmiech mógł ją zabić
Polska Partia Przyjaciół Piwa - 17 lat temu
Gej na prezydenta - Sadurski komentuje
Najpopularniejsze newsy:
Goła dziewczyna na drodze
Jak Pudelka zrobić w konia
Goło & wesoło w TV Puls
Doda pluje na dziecko Tymochowicza
Candy Girl bez majtek - tylko u nas!
Blachara Doda
Cała prawda o Fryderyku Chopinie
Cycki ruskiej Dody
Ten dom wygląda jak Hitler
Najlepsze powiedzonko IV RP - zagłosuj

Irena Santor -

Wszystkie tagi

   • Newsy: archiwum Newsy - współpraca

 

Dzień Dobry Humor
Polscy żołnierze w NATO
Wspólne ćwiczenia wojsk NATO.
- Stachu, jak temu Amerykańcowi powiedzieć, żeby się ode mnie odpier.....?
- Powiedz: "Paszoł won, sobaka".
- Prze...
przeczytaj cały »


Rysowanie karykatur
Translate this page:
 Nowe humory
Co jest na fladze Mozambiku, jaka odległość do środka Ziemi...
Największy ziemniak świata
Gdzie jest zabroniona Coca-Cola, pierwsze piwo w puszce...
Nastolatek Fidel Castro, mandatowy rekordzista...
Alaska. Oryginalny żart primaaprilisowy
 Nowe newsy
Karykaturzyści ponownie nalecą na Korfantów.
Michał Graczyk - wystawa w Białej
Wrzuć na luz 2017
Białystok. Rysunkowa rewolucja
Załóż domenę na Antarktydzie
Konkurs rysunku satyrycznego w Kolumbii
Starożytni astronauci - konkurs
Komiksowa wystawa w Wałbrzychu
Konkurs - Manufaktura Satyry 2017
Cztery pory karykatury 2017
FABRYKA HUMORU
Wpisz imię lub nazwisko i wybierz płeć:
 
 Nowa satyra
Grunt to rodzinka
Fraszki o kobietach
Limeryki i rymowanki
Czego nie wiem
Satyryczne podsumowanie marca 2016
Fraszki: Kameleon, Hasło nieudaczników...
 Losowe obrazki
Lubisz ptaszki? poProstu Kabaret Niemieckie piwo
Prezes PZPN Listkiewicz odejdzie? Sejmowe biuro podróży Jak powstają komputery?
 Losowe filmy
Ludzkie domino
Lewitacja
Śmiesznie na plaży
Czeska policja drogowa
Ziobro Robotic
Bohemian Carsody
Skaner - muzyk
Najgłupszy bramkarz świata
 Losowe dowcipy
Brud, syf, szare niebo
Papież i protestanci
Kopniak w krocze
Dziwne dźwięki
Krowa skacząca jak kangur
Król, tenor i niedźwiedzie
 Podróże po świecie
Santa Cruz, Boliwia
Holland Tunel w Nowym Jorku
Pentagon
Kair, stolica Egiptu
Ciekawostki: jesteś kupa
Podróże lotnicze - rezerwacja miejsc
 
Śmieszne filmy
Humor Joe Monstera
Domowe sposoby
Centrum Twojego pupila
Sadurski.com / kontakt / reklama / dla mediów / biznes oferty / patronat / współpraca / partnerzy