Humor • Rozrywka • Dowcipy Ciekawostki • Satyra • Skandale • Polski portal satyryczny  humor   newsy   kontakt do Sadurski.com
dowcip,dowcipy,humor,sms,polski,polskie,gry,flash,galeria rysunku,rysunki,rysunek satyryczny,serwis
Dziś jest: czwartek, 19. października 2017 r.
szukaj:
  w:
Dodaj do Ulubionych!
Pół miliona wizyt co miesiąc :-) Codziennie nowości - satyryk Szczepan Sadurski zaprasza.
Polonia. Podróże. Rozrywka.

Newsy
Komentarze satyryczne. Rozrywka i humor. Ciekawostki i anegdoty. Satyra i satyrycy.

 

Satyra Absurdy Ciekawostki
Partia Dobrego Humoru - Good Humor Party
Szczepan Sadurski
Kabarety Satyrycy Śmiech
Rysunek satyryczny Karykatura
Komiksy
Najnowsze / Najpopularniejsze / Losowy news / Dodaj newsa / RSS
Tu jesteś: Newsy / Rysunek satyryczny Karykatura
Wyszukaj w treści i słowach kluczowych:

Rysunek satyryczny Karykatura

Podsumowanie 2008 2009-01-03
Podsumowanie 2008

O kim i o czym pisaliśmy w serwisie "Rysunek satyryczny i Plastyka" portalu Sadurski.com w 2008 roku?

Wbrew opinii niektórych, że w polskim rysunku satyrycznym dzieje się niewiele i przeżywa wręcz "kryzys", portal Sadurski.com w minionym roku odnotował ponad 200 newsów związanych z rysunkiem satyrycznym (w tym niewielką ilość newsów na temat komiksów oraz informacje zza granicy). Zatem średnio częściej niż co 2 dni było coś ciekawego do opisania. Przypominamy, o czym pisaliśmy w roku 2008.

Konkursy
• Portal Sadurski.com odnotował prawdopodobnie komplet wyników konkursów rysunku satyrycznego rozstrzygniętych w naszym kraju. Były to m.in. konkursy: Satyrykon 2008 (Legnica), Festiwal Koziołki (Poznań), Nafta i gaz (Zielona Góra), Satyra poza krawędzią (Łódź), Roponioska (Gorlice), Pięć kółek nad Pekinem (Warszawa), Big Boat (Łódź), Tuba Satyrica (Toruń), Łódka (Łódź), Karpik (Niemodlin), Jaka będę (Jedwabno), Złota Szpila (Przemyśl), konkurs o Eryku Lipińskim (Warszawa), PRL na wesoło (Nysa), Biały Miś (Radzyń Podlaski), Konkurs na komiks ekonomiczny (Warszawa). Pisaliśmy też o wynikach niektórych międzynarodowych konkursów, szczególnie gdy Polacy zdobywali w nich nagrody.

Galerie
Z radością odnotowywaliśmy działalność polskich galerii prezentujących rysunek satyryczny. Były to: Na Tynku (Tarnowskie Góry), Na drabinie (Włocławek), Piranie Dwie (Jarosław), Ogólnopolski Salon Karykatury i Satyry (Warszawa) i oczywiście Muzeum Karykatury w Warszawie. Przypomnieliśmy też działalność galerii Krzywe Zwierciadło z Zielonej Góry.

Wystawy
Informowaliśmy o wernisażach i o trwających wystawach rysunku satyrycznego - zbiorowych i indywidualnych. Były to m.in wystawy: Sportowcy w karykaturze, Pocztówki świąteczne, rysownicy UE w Grecji, Ryszard Szymczak w Brzezinach, pokonkursowa wystawa Radio w Poznaniu, Zbigniew Jujka w Zielonej Górze, Michał Graczyk w Widawie i w Białej, Maciej Pietrzyk w Warszawie, Ireneusz Parzyszek w Jarosławiu, Andrzej Mleczko w Tarnowskich Górach, KoŃspiracje, Polak w kosmosie (wystawa "Vankukusia"), Bohdan Butenko w Lublinie, Tadeusz Krotos w Gliwicach, pokonkursowa Olense Kartoenale w Białogardzie, Marek Konecki na Trakcie, Kazo Kanala w Warszawie i szereg innych.

Rysownicy w prasie
Pisaliśmy o rysownikach w polskiej prasie, m.in. o Henryku Sawce, który zakończył współpracę z Wprost i a trafił do Polityki, a także o tym, że jego rysunki można było naklejać na pisanki (naklejki dołączone do dziennika "Polska"). Pisaliśmy o rezygnacji z publikowania rysunków przez Tele Tydzień i o komiksowej serii o tematyce sportowej dołączanej do "Gazety". W liście płac mediów "Dziennik" (a my za nim) napisał ile zarobił rysownik satyryczny na reklamie. Pisaliśmy o rysunkach w tygodniku Przegląd oraz internetowej galerii rysunkowej dziennika "Polska".

Książki

Staraliśmy się odnotowywać kolejne publikacje rysunku satyrycznego. Pisaliśmy o książkach: "The Best of Sawka" Henryka Sawki, "Polacy i Rosjanie we wzajemnej karykaturze", "Zwykłe zadupie" Sławomira Łuczyńskiego, o albumie z okazji 10-lecia "Piranii" oraz o sygnalnych numerach serii "Mistrzowie karykatury polskiej - Kreską i humorem".

Jubileusze
Rok 2008, to także rok jubileuszy. Przed 30. laty powstało Muzeum Karykatury w Warszawie, 10 lat temu miała miejsce pierwsza wystawa w galerii Pirania w Jarosławiu (prowadzona przez Henryka Cebulę), również 10 lat temu zadebiutował Ogólnopolski Salon Karykatury i Satyry na warszawskich Bielanach, kierowany przez Macieja Pietrzyka. 75. urodziny obchodził Andrzej Czeczot, a 50. urodziny Henryk Sawka (który zadebiutował 25 lat temu). Od 30. lat publikuje w prasie Mirosław Hajnos, od 25 lat rysuje Arkadiusz Gacparski, od 10 lat publikuje rysunki Jarosław Wojtasiński. Komiksowa postać Koziołka Matołka powstała 75 lat temu, słynna Myszki Mickey została narysowana po raz pierwszy 80 lat tamu, a komiksowy kot Garfield 30 lat temu.

Imprezy, festiwale, wydarzenia
W minionym roku pisaliśmy o debiutującym Festiwalu Satyry Europejskiej "Koziołki", o Papkinadzie w Kołobrzegu, o VI Warsztatach Artystycznych Morka w Ustroniu Morskim,  Międzynarodowych Warsztatach Artystycznych "Humor łączy narody" w Kołobrzegu i o plenerach satyrycznych w Kołobrzegu i Biskupinie. Odbyło się kolejne walne zgromadzenie SPAK oraz VI Salon SPAK. W Jarosławiu odsłonięto ławeczkę ś.p. Edwarda Kiferlinga, w Warszawie na aukcji sprzedawano oryginały rysunków ś.p. Jerzego Flisaka, w serialu "Na dobre i na złe" pojawił się wątek rysownika satyrycznego. Karykaturzyści uczestniczyli w Nocy Muzeów w Warszawie, podczas Festiwalu Dobrego Humoru miał miejsce plebiscyt na najlepszy rysunek, niektórych rysowników pokazywano w stacjach telewizyjnych, przy różnych okazjach.

Rysownicy
O kim jeszcze w 2008 roku pisaliśmy z imienia i nazwiska? (choć nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich). W newsach Sadurski.com pojawiały się takie nazwiska, jak: Andrzej Lichota, Edward Lutczyn, Mirosław Kuźma, Wiesław Lipecki, Andrzej Krauze, Daniel Strzelczyk, Andrzej Mleczko, Marek Raczkowski, Grzegorz Szumowski, Henryk Cebula, Łukasz Ciaciuch, Witold Mysyrowicz, Henryk Sawka, Grzegorz Sobczak, Julian Bohdanowicz, Andrzej Graniak, Paweł Kuczyński...

Ciekawostki

Portal Sadurski.com nie tylko zapraszał rysowników do udziału w konkursach międzynarodowych, publikując ich regulaminy nadesłane przez organizatorów. Odnotowywaliśmy też ciekawostki ze świata. Białoruski reżim Łukaszenki rozprawiał się z opozycją pod pretekstem publikacji karykatury, duńskim karykaturzystom grożono śmiercią w związku z publikacją karykatur Mahometa, francuski rysownik stracił pracę za karykaturę opublikowaną w gazecie Charlie Hebdo, a w Belgii skandal wywołał satyryczny rysunek z trumnami żołnierzy wracających z Afganistanu. Ukraińska elektrownia straszyła swych dłużników karykaturą przedstawiającą Adolfa Hitlera, dyrektor norweskiego muzeum ogłosił, że odnalazł cztery rysunki, których autorem jest Hitler. Na aukcji w USA sprzedano karykatury narysowane przez prezydenta-elekta Baracka Obamę, a w Iranie ogłoszono wyniki międzynarodowego, kontrowersyjnego konkursu "Holokaust na wesoło".

Odeszli
Rok 2008, to także smutne wiadomości, których nie mogliśmy pominąć. W czerwcu śmiercią tragiczną zmarł Krzysztof Toboła (lat 45). W wieku 78 lat zmarł Jerzy Flisak, a w wieku 74 lat zmarł Janusz Christa, twórca komiksów o Kajku i Kokoszu. Za granicą zmarł słynny rysownik rosyjski Boris Jefimow (lat 108), a w wieku 95 lat zmarł Ollie Johnston - legendarny rysownik filmów Disneya.

Dodamy na końcu, że w 2008 w portalu Sadurski.com zaprezentowaliśmy 11 recenzji komiksów, które napisał Jarosław Marcin Chudzik oraz zaprezentowaliśmy twórczość dwóch rysowników: Vladimira Semerenko (Rosja) i Luiso (Argentyna).

Co w 2009 roku?
Portal Sadurski.com dziękuje organizatorom i twórcom za przesyłanie aktualnych informacji i materiału ilustracyjnego. W obecnym roku będziemy prezentować kolejne newsy, wraz z twórcami będziemy się cieszyć z ich sukcesów. Będziemy też wspierać, na ile będzie to możliwe, organizatorów imprez, konkursów, wystaw i publikacji (również jako oficjalny patron medialny). Portal Sadurski.com odwiedza obecnie ćwierć miliona unikalnych użytkowników miesięcznie, a linki do wybranych newsów prezentujemy w e-tygodniku Dobry Humor, który trafia do 40.000 czytelników. Mamy też e-newsletter, trafiający bezpośrednio do stu kilkudziesięciu rysowników polskich. Zatem warto skorzystać z popularności portalu oraz naszych możliwości dotarcia do twórców i osób zainteresowanych rysunkową satyrą.

Ci, których zainteresowały niektóre poniższe informacje i chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na wybrany temat, mogą skorzystać z wyszukiwarki, której okienko znajduje się powyżej. Wystarczy wpisać odpowiednie słowo lub nazwisko.

Rok 2008 przypomniał Szczepan Sadurski/   Wyślij / Wydrukuj / Dodaj newsa / Zgłoś błąd / Kanał RSS


Słowa kluczowe: ciekawostki, konkursy, rysownicy, rysunek satyryczny, wystawy
prawa autorskie

Losowe newsy z tego działu:
Roponioska 2012 - regulamin konkursu
Roponioska 2012 - regulamin konkursu Do 10 kwietnia 2012 r. można nadsyłać prace na 5 edycję ogólnopolskiego konkursu rysunku satyrycznego, organizowanego w Gorlicach. »
Zmarł autor Filutka
Zmarł autor Filutka Zmarł rysownik Zbigniew Lengren, autor m.in.komiksu z profesorem Filutkiem, który od pół wieku oglądaliśmy w tygodniku "Przekrój".  »
Mleczko i jabłka w Rzymie
Mleczko i jabłka w Rzymie Rysunek Andrzeja Mleczko promuje akcję na rzecz spożywania polskich jabłek na przekór Putinowi.  »
Jujka o Chopinie
Jujka o Chopinie Fryderyk Chopin jest przewodnim tematem wystawy rysunku satyrycznego Zbigniewa Jujki, otwartej w Wadowicach. »
Języki świata - konkurs
Języki świata - konkurs Portal Sadurski.com przedstawia regulamin trzeciego międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego Komitetu Don Kichota. Temat: języki świata, termin nadsyłania prac: 31 lipiec 2008. »
Podobne newsy:
Rysownicy w TVN24
Katalogi z Turcji i Portugalii
Karykatury Władysława Bartoszewskiego
Karykatury w Chodzieży
Satyra w gdańskim Manhattanie
Cebula i piranie
Spotkania z żartem w Muzeum Karykatury
Wystawa Szumowskiego w Krakowie
Orzeł wylądował
Raczkowski Rysownikiem Roku
Najpopularniejsze newsy:
Gejom nie spodobał się rysunek z kozą
Najpopularniejsi polscy rysownicy według Google
Berezowska i karykatury Hitlera
Opera i balet - konkurs rysunku satyrycznego
Rysunek satyryczny w Internecie
10 lat Piranii - spis wystaw
Opera i balet - nagrodzeni
Uśmiech Chopina - konkurs
Konkurs na satyryczną Kartkę Bożonarodzeniową
Plagiat rysunkowy czy nie plagiat

Podsumowanie 2008 -

Wszystkie tagi

   • Newsy: archiwum Newsy - współpraca

 

Dzień Dobry Humor
Nazajutrz po balandze
Nad ranem wstaje facet z łóżka. Łeb mu pęka, bo balanga była nietęga. Rozgląda się wokół smutnym wzrokiem, w końcu przywołuje swojego psa. Gdy pies po...
przeczytaj cały »


Rysowanie karykatur
Translate this page:
 Nowe humory
Co jest na fladze Mozambiku, jaka odległość do środka Ziemi...
Największy ziemniak świata
Gdzie jest zabroniona Coca-Cola, pierwsze piwo w puszce...
Nastolatek Fidel Castro, mandatowy rekordzista...
Alaska. Oryginalny żart primaaprilisowy
 Nowe newsy
Gurugram, Haryan, Indie – Wesoły Wieżowiec
Wolność nagrodzona w Warszawie
Wystawa i nagrody w Żyrardowie
Stolem 2017 - regulamin konkursu
Jezioro Prashar
Karykaturzyści ponownie nalecą na Korfantów.
Michał Graczyk - wystawa w Białej
Wrzuć na luz 2017
Białystok. Rysunkowa rewolucja
Załóż domenę na Antarktydzie
FABRYKA HUMORU
Wpisz imię lub nazwisko i wybierz płeć:
 
 Nowa satyra
Grunt to rodzinka
Fraszki o kobietach
Limeryki i rymowanki
Czego nie wiem
Satyryczne podsumowanie marca 2016
Fraszki: Kameleon, Hasło nieudaczników...
 Losowe obrazki
Z kim śpi prezydent? Striptiz i harcerze Śmieszny torcik
Kangurzyca na komisariacie policji Prezydent RP i jego kredyt Potwór z Loch Ness
 Losowe filmy
Copperfield w Las Vegas
Skaczące wydry
Spacer po wodzie
Tureckie sztuczki
Lip dub SGH 2009
SLD humor rysunkowy
Ibisz śpiewa
Lip Dub Faculte de Droit
 Losowe dowcipy
Ale ty chrapiesz
Hoffman w garniturze
Palancie, dzwoń po policję
Krasnoludek w pozycji lotosu
Urwis Andrzej Mleczko
Ha-hasła - pieniądze
 Podróże po świecie
Z wizytą w Kalabrii, Włochy
Port Jefferson, Nowy Jork
Chicago, Illinois, USA
Punta del Este, Urugwaj
Nashville, stolica stanu Tennessee
Brooklyn, NYC, USA
 
Śmieszne filmy
Humor Joe Monstera
Domowe sposoby
Centrum Twojego pupila
Sadurski.com / kontakt / reklama / dla mediów / biznes oferty / patronat / współpraca / partnerzy