Humor • Rozrywka • Dowcipy Ciekawostki • Satyra • Skandale • Polski portal satyryczny  humor   newsy   kontakt do Sadurski.com
dowcip,dowcipy,humor,sms,polski,polskie,gry,flash,galeria rysunku,rysunki,rysunek satyryczny,serwis
Dzi¶ jest: pi±tek, 20. paĽdziernika 2017 r.
szukaj:
  w:
Dodaj do Ulubionych!
Pół miliona wizyt co miesi±c :-) Codziennie nowo¶ci - satyryk Szczepan Sadurski zaprasza.
Polonia. Podróże. Rozrywka.

Newsy
Komentarze satyryczne. Rozrywka i humor. Ciekawostki i anegdoty. Satyra i satyrycy.

 

Satyra Absurdy Ciekawostki
Partia Dobrego Humoru - Good Humor Party
Szczepan Sadurski
Kabarety Satyrycy ¦miech
Rysunek satyryczny Karykatura
Komiksy
Najnowsze / Najpopularniejsze / Losowy news / Dodaj newsa / RSS
Tu jeste¶: Newsy / Rysunek satyryczny Karykatura
Wyszukaj w tre¶ci i słowach kluczowych:

Rysunek satyryczny Karykatura

Neprakta na Słowacji 2012-07-19
Neprakta na Słowacji Tekst Petera Zawadzkiego (w języku czeskim) na temat czeskiego rysownika Jerzego Wintera - Neprakty (Jiří Winter Neprakta, 1924-2011).

2012. NEPRAKTA na SLOVENSKU

Autor: Peter Závacký

Jeho kresby zµudoveli a stáli sa (nielen nahotinky) obµúbeným zberateµským artiklom


Keď sme s Mistrem Nepraktom, ľijúcou legendou a ikonou českého kresleného humoru, v jeho vile v Ořechovce, koncom leta 2011dohovárali “moľnos» a scenár”  jeho výstavy na Slovensku v roku 2012, v ktorom mal oslávi» symbolické dvojosmičkové - 88. narodeniny, jeho usmiate oči veątili neskrývanú rados» z tejto pripravovanej udalosti. Neváhal da» prísµub na zapoľičanie pol stovky vzácnych vlastných kresieb, ktoré by poteąili na výstave nielen jeho priaznivcov, ale i vąetkých fanúąikov kresleného humoru na Slovensku. Rovnako rád dal prísµub nakresli» karikatúru kráµa českých komikov Vlasta Buriana, keď som mu povedal o mojej plánovanej výstave nazvanej Výtvarná pocta Vlastovi Burianovi v Kúpeµoch Sliač eąte v roku 2011. Bol ľivým pamätníkom jeho umenia, dokonca si spomenul, ľe sa s ním stretol aj osobne, ale uľ si nevedel spomenú» pri akej príleľitosti to bolo. Mistr bol vo výbornej kondícii, vzhµadom na jeho vek (so svojím "privátnym" českým Nepraktológom p. Jaroslavom Kopeckým práve dorieąili výber obrázkov pre novú knihu), pochválil sa, ľe denne koloruje aj tri svoje starąie čierno biele kresby. Jeho vzácny autogram v nových obrazových knihách, z vydavateµstva Epocha, s ilustrovaných kresbami z bohatého archívu (veď tých obrázkov nakreslil takmer ątyridsa» tisíc), ktoré mi podpisoval, bol na moje príjemné prekvapenie, uľ na prvý pohµad istejąí a pevnejąí ako pred rokom, či rokmi dvomi...

Čo bolo, bolo...Tak, ako to čítame v dnes uľ kultovej knihe Miroslava ©vandrlíka Čierni baróni, s ilustráciami Mistra Nepraktu, jeho dvorného ilustrátora, aj ľivot je uľ raz taký - nesmieme ho bra» prílią váľne, aj tak z neho nevyviazneme ľivý (obµúbené jedno krédo Mistra). O tri mesiace, od náąho stretnutia, bol Mistr Neprakta uľ iba legenda. Odiąiel kresli» do výtvarného neba.

Rok 2012 uľ naplno rozbehol svoj pravidelný mesačný odpočet. Doąiel v rýchlom tempe uľ do apríla, ter- mínu konania dohovorenej výstavy. Z pôvodného zámeru výstavy na počes» k Nepraktovým 88. naro- deninám sa nakoniec vąak stála iba výstava k jeho nedoľitým 88. narodeninám. Nazvali sme ju NEP- RAKTA 88 - Výtvarná pocta, k nedoľitým 88. narodeninám. Môj projekt podporili a podpornú ruku mi podali entuziasti výtvarného umenia a tieľ priaznivci diela Jiřího Wintera Nepraktu v Českom spolku na Slovensku v Koąiciach.

Zámerom výstavy bolo prinies» správu na Slovensko, čo nająirąej umeleckej obci najmladąích generácií, ale aj jeho početnejąím pamätníkom z českého humoristického časopisu Dikobraz, o majstrovstve Nepraktu v tomto ľánri populárnom u nás a vo svete a zvanom kartún. Trochu spomienok minulosti do prítomnosti, ale nie s nádychom nostalgie, ale so zreteµom radostného posolstvá a zvesti minulosti a súčasnosti".

Výstava pozostáva z dvoch častí. Prvú tvorí expozícia z mojej súkromnej zbierky kresieb a novoročeniek Nepraktu, plagátov z výstav, publikovaných mojich  rozhovorov s Mistrem a článkov o ňom v slovenských denníkoch a časopisoch (vyąe dvadsa»), mojich fotografií z sobných stretnutí a z archívu Dikobrazu, umocnená o besedu o diele a ľivote Mistra. Druhú čas» expozície tvoria ątyri desiatky podobizni Mistra v ľánri kariportrétov od vybraných výtvarníkov a karikaturistov zo Slovenska, Čiech, Poµska, Maďarska, Ukrajiny, ale i vzdialenejąieho zahraničia a nielen mojich spriaznených autorov. Ich originálne diela, ątyri desiatky podobizni výtvarníka vo výtvarnom ľánri kariportrétu, v rôznych výtvarných technikách (pero, tuą, kvaą, akvarel, koláľ, PC-grafika), kaľdé iné, ale vąetky dokopy sú hodnotné výtvarné opusy, sú výsledkom ich kreatívneho úsilia vytvori» výtvarný pozdrav a vzda» ich osobnú vďaku, umeleckú poctu a hold umeniu i osobnosti výtvarníkovi, pri ktorého obrázkoch vyrástli a ktoré sa stáli  pre nich aj inąpiráciou stá» sa karikaturistom... alebo aj iba zda» hold kolegovi z iného kontinentu.  Nechýbajú medzi nimi, ani členovia ČUK, ako Pavel Kundera, Vlasta Mlejnková, René Janoątíka a Lubomír Vaněk. Sympatie patria Mlejnkovej, ktorá ladne predviedla, ľe aj kariportrét má svoje oslnivé dámske čaro. Spolu s Kunderom, Vaňkom a ©estákom boli stredobodom pozornosti. Vytvorené kariportréty príjemne prekvapili, pobavili a pritom neunavili. V ąirokom spektre ľánru karikatúry, od symbolického úsmevného portrétu (Močalov, Stano, Sadurski, Hudák, Torák), po klasickú čistú linku, dnes uľ takmer zabudnutú (Janoątík), či umiernený komický výraz (Regitko, Kiąházi) a satirickú podobu (Fi»ma) aľ po prenesenú do kompozície poetiku (Kundera, Mlejnková, Vaněk, ©esták, Balák, Hora, Eąonkulov)…

Pozornos» pútal aj originálny Nepraktovsko-Janoątíkovský plagát, k výstave pripravil jeho ľiak René Janoątík.
Aprílová výstava ukázala, ľe Neprakta bol a je stále populárny i na Slovensku. Pamätníci si ho pamätajú hlavne z populárneho českého humoristického časopisu Dikobraz a zo slovenského obµúbeného a uľ zaniknutého týľdenníka Roháč.

Pri súčasnej absencii priestoru v slovenských tlačených médiách pre publikovanie karikatúry (aľ na lichotivých politických glosátorov), bola výstava v Koąiciach aj vzácnou a vítanou príleľitos»ou pre výtvarníkov k vlastnej prezentácii a súčasne vzájomnej konfrontácii svojho majstrovstva na medzinárodnej úrovni.

Autor:
Peter Závacký

Na ilustracji
: plakat wystawy po¶więconej pamięcy Naprakty, Koszyce (Czechy), kwiecień-maj 2012


/   Wy¶lij / Wydrukuj / Dodaj newsa / Zgło¶ bł±d / Kanał RSS


Słowa kluczowe: Czechy, Neprakta, rysownicy, rysunek satyryczny
prawa autorskie

Losowe newsy z tego działu:
Wyniki konkursu o Lipińskim
Wyniki konkursu o Lipińskim Paweł Kuczyński zwyciężył w konkursie rysunku satyrycznego, którego tematem był Eryk Lipiński.  »
Wyniki Sunny Dragon 2013
Wyniki Sunny Dragon 2013 Podajemy wyniki międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego, jaki odbył się w stolicy Armenii. »
Konkurs w Rumunii
Konkurs w Rumunii Publicity - to temat drugiej edycji międzynarodowego konkursu Festival Satirical Bucovina w Rumunii. Termin nadsyłania prac poczt± elektroniczn± lub tradycyjn±: 31 wrzesień 2008. »
Mysyrowicz wygrał w Zielonej Górze
Mysyrowicz wygrał w Zielonej Górze Wyniki 13. Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego, organizowanego w Zielonej Górze. Tematem była "Biblioteka". »
Konkurs w Luksemburgu
Konkurs w Luksemburgu Pierwszy konkurs rysunku satyrycznego w Vianden (Luksemburg) wraz z portalem Sadurski.com zaprasza rysowników do przesłania rysunków. Termin zgłaszania prac: 20 marca 2008. »
Podobne newsy:
Grzyby - konkurs rysunku satyrycznego
Satyra poza krawędzi± - konkurs
Praca karykaturzysty - fakty, mity, ciekawostki
Graczyk Pod Aniołem
Koń by sie u¶miał
Uczciwo¶ć karykaturzysty
Le¶nik z krainy ¶miechu
W Iranie holokaust na wesoło
Partia DH w Jarosławiu
Rysunki pięciu Polaków w roczniku Fenamizah
Najpopularniejsze newsy:
Gejom nie spodobał się rysunek z koz±
Najpopularniejsi polscy rysownicy według Google
Berezowska i karykatury Hitlera
Opera i balet - konkurs rysunku satyrycznego
Rysunek satyryczny w Internecie
10 lat Piranii - spis wystaw
Opera i balet - nagrodzeni
U¶miech Chopina - konkurs
Konkurs na satyryczn± Kartkę Bożonarodzeniow±
Plagiat rysunkowy czy nie plagiat

Neprakta na Słowacji -

Wszystkie tagi

   • Newsy: archiwum Newsy - współpraca

 

Dzień Dobry Humor
Ha-hasła - 174
• Nie rób hałasu - będziesz mógł usłyszeć własne my¶li.

• Politycy mówi± mgli¶cie - znaczy, id± chłody.

• Nie zatrudnionym w...
przeczytaj cały »


Rysowanie karykatur
Translate this page:
 Nowe humory
Co jest na fladze Mozambiku, jaka odległo¶ć do ¶rodka Ziemi...
Największy ziemniak ¶wiata
Gdzie jest zabroniona Coca-Cola, pierwsze piwo w puszce...
Nastolatek Fidel Castro, mandatowy rekordzista...
Alaska. Oryginalny żart primaaprilisowy
 Nowe newsy
Gurugram, Haryan, Indie – Wesoły Wieżowiec
Wolno¶ć nagrodzona w Warszawie
Wystawa i nagrody w Żyrardowie
Stolem 2017 - regulamin konkursu
Jezioro Prashar
Karykaturzy¶ci ponownie nalec± na Korfantów.
Michał Graczyk - wystawa w Białej
Wrzuć na luz 2017
Białystok. Rysunkowa rewolucja
Załóż domenę na Antarktydzie
FABRYKA HUMORU
Wpisz imię lub nazwisko i wybierz płeć:
 
 Nowa satyra
Grunt to rodzinka
Fraszki o kobietach
Limeryki i rymowanki
Czego nie wiem
Satyryczne podsumowanie marca 2016
Fraszki: Kameleon, Hasło nieudaczników...
 Losowe obrazki
Paris Hilton W Polsce Punk Franek i ptak Nocne Wilki z Moskwy do Berlina
Jan Woleński Mc Donalds w Afryce 500
 Losowe filmy
Fajny obrońca
Wypadek ciężarówki
Tornado kontra poci±g
¦nieg na stadionie
Ekstremalna wspinaczka
Niezwykłe fajerwerki
Lip dub - Je dance le Mia
Delfin tańczy
 Losowe dowcipy
Trener reprezentacji i k...a
Bach na temat Haendla
Brodzik w Playboy'u
Papuga i ¶więty Antoni
Mistrzostwa w pluciu
Wacek i złota rybka
 Podróże po ¶wiecie
South Shields w Wielkiej Brytanii
Miasto Luksemburg
Temperatury w Monument Valley
Glendale w Kalifornii, USA
Mauzoleum Abrahama Lincolna
Linie Qatar Airways najlepsze
 
¦mieszne filmy
Humor Joe Monstera
Domowe sposoby
Centrum Twojego pupila
Sadurski.com / kontakt / reklama / dla mediów / biznes oferty / patronat / współpraca / partnerzy