Humor • Rozrywka • Dowcipy Ciekawostki • Satyra • Skandale • Polski portal satyryczny  humor   newsy   kontakt do Sadurski.com
dowcip,dowcipy,humor,sms,polski,polskie,gry,flash,galeria rysunku,rysunki,rysunek satyryczny,serwis
Dziś jest: czwartek, 27. kwietnia 2017 r.
szukaj:
  w:
Dodaj do Ulubionych!
Pół miliona wizyt co miesiąc :-) Codziennie nowości - satyryk Szczepan Sadurski zaprasza.
Polonia. Podróże. Rozrywka.

Newsy
Komentarze satyryczne. Rozrywka i humor. Ciekawostki i anegdoty. Satyra i satyrycy.

 

Satyra Absurdy Ciekawostki
Partia Dobrego Humoru - Good Humor Party
Szczepan Sadurski
Kabarety Satyrycy Śmiech
Rysunek satyryczny Karykatura
Komiksy
Najnowsze / Najpopularniejsze / Losowy news / Dodaj newsa / RSS
Tu jesteś: Newsy / Kabarety Satyrycy Śmiech
Wyszukaj w treści i słowach kluczowych:

Kabarety Satyrycy Śmiech

Skąd bierze się śmiech 2011-01-10
Skąd bierze się śmiech Skąd właściwie bierze się śmiech i do czego może służyć? - czyli w Sadurski.com druga część cyklu o gelotologii - nauce o śmiechu.

Śmiech - to swoisty „zawór” bezpieczeństwa dla człowieka. Mechanizm, w który wyposażyła nas natura w procesie ewolucji po to, by organizm po okresie mobilizacji, napięcia łatwiej radził sobie z odzyskiwaniem równowagi, niezbędnej mu dla prawidłowego. zdrowego funkcjonowania. Generalnie ujmując, funkcją śmiechu było od zarania istnienia człowieka uwalnianie napięcia (choć śmieją się i inne naczelne, a także... szczury). Funkcja ta przetrwała miliony lat.

Drugim podstawowym zadaniem „mechanizmu śmiechu” jest wspomniana już wyżej funkcja komunikacyjna oraz podnoszenie kreatywności. Śmiech oddziałuje więc na całą istotę człowieka, to „naturalna terapia holistyczna” na wszystkich poziomach - fizycznym, emocjonalnym, umysłowym i społecznym. Jaka inna terapia jest nam w stanie dać aż tyle i to w tak „zabawny” sposób?

Jak się śmiać?
Każdy „akt” śmiechu trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund…Wiadomo też, że właściwości zdrowotne ma tylko śmiech „autentyczny”, najlepiej jeśli towarzyszy mu trzęsący się brzuch i wydawanie różnych odgłosów, typu: Hohohooooo, Hahahaaaaa, Heheheeee.

Z reguły ludzie śmieją się, gdy jakaś sytuacja, która wcześniej spowodowała pewien rodzaj napięcia, znajduje „zaskakujące” rozwiązanie. Żart zakończony niespodziewaną pointą, dowcipną uwagą w czasie „poważnej” rozmowy. Wesołość wzbudzają prawie zawsze „pechowe zdarzenia” innych ludzi, przemawiające do wyobraźni obrazki, gadżety, kabarety, filmy, literatura, kawały, figle. Nawet strach może wywołać wybuch śmiechu.
 
Naukowcy wraz z neurobiologami i neurologami od lat wiedzą, że człowiek sam może z doskonałymi wynikami poprawiać swoje życie, pozytywnie lub negatywnie „programować” swoje myśli, a więc i samego siebie. Na tej bazie rozwinęło się NLP i inne „modne metody” uwalniania się od hamujących rozwój „przekonań”. W USA zaczęło być modne powiedzenie „think positive” (myśl pozytywnie). Nieważne, że właśnie opuścił cię wieloletni partner, straciłeś pracę, rozleciał ci się samochód i nie masz forsy na kupno następnego. Nieważne, że odebrano ci prawo jazdy, a Ty masz daleko do pracy. Bo być może już za chwilę czekają na Ciebie nowy partner, lepsza praca, wygrana w Lotto, nareszcie będziesz miał czas na przeczytanie w pociągu ulubionej lektury, może nawet na uczenie się języków.

Od pozytywnego myślenia i relatywizacji, zyskiwania dystansu do siebie i zdarzeń w naszym życiu, niedaleko już do odnalezienia swego „zagubionego” gdzieś w wirach życia Uśmiechu. Do odkrywania pozytywnych stron naszego życia. Ten dystans z kolei pomaga nam dostrzegać także wiele absurdów codzienności. A więc także ułatwia rozwijanie poczucia humoru, wzbudza ochotę do szukania czegoś fajnego, wesołego, czegoś nowego i ekscytującego. Do kreowania naszego własnego życia w bardziej „radosny” sposób. Nie zapominajmy o naszych małych radościach, bo lepiej się cieszyć z małych sukcesów niż rozpamiętywać wielkie porażki.

Nasze nastroje i emocje ulegają zmianie i odnajdują odbicie w pracy naszego mózgu, Bo ten organ to nie tylko siedlisko myśli, ale także ogromnie skomplikowana „fabryka chemiczna”.

Co takiego o dzieje się w tym „laboratorium między uszami”, gdy jest nam wesoło?
Zauważono, iż intensywność emocji i odczuć zmienia się w zależności od dawki spożytego alkoholu, opium, kokaina i marihuana, LSD i innych „używek”, a także rozmaitych „tabletek szczęścia”, przepisywanych depresyjnym pacjentom na ogromną skalę.

Neurochemia – jedna z młodszych dyscyplin nauk ścisłych - bada wpływ substancji chemicznych na nasze uczucia i zachowania. Do jej największych osiągnięć należy zapewne odkrycie, iż na nasz świat uczuć możemy wpływać nie tylko poprzez niezwykle szkodliwe w większości „tabletki szczęścia" czy inne używki, ale że nasze ciało samo także wytwarza substancje chemiczne, mające podobne lub wręcz identyczne działanie. Odkryto neurotransmitery – substancje pełniące w mózgu rolę pośredników, posłańców między komórkami. Mają one podobne do valium działanie przeciwbólowe, poprawiające nastrój, redukujące lęk lub wręcz wywołujące stany euforyczne. Pośród wielu innych „substancji pośredniczących”, odpowiedzialnych za biochemiczne działanie naszego mózgu i organizmu, odkryto m.in. endorfiny – substancje wytwarzane przez nasz organizm, a podobne w działaniu do morfiny. Istnieją one w wielu biochemicznych wariantach, przynosząc różne efekty. Noradrenalina powoduje wzrost radosnej chęci do działania, serotonina odpowiedzialna jest za nasz spokojny, zrównoważony stan ducha, dopamina „rozbudza” fantazję i kreatywność, wyostrza nasze postrzeganie i uwagę.
Odkryto, że substancje te nie są podczas śmiechu – jak to do tej pory przypuszczano, wydzielane przez mózg, a jedynie zostają tam zaktywizowane. Śmiech działa więc tutaj jak swoisty „wyzwalacz” reakcji chemicznych.

Każdy z nas nosi zatem ze sobą swoją własną „fabryczkę dragów”, owo nieodłączne „laboratorium szczęścia”. Ale te substancje chemiczne są dopasowane do naszego organizmu, co wyklucza skutki uboczne. Owe produkowane przez człowieka „narkotyki” aktywne są już nawet w bardzo niskim stężeniu. O takiej skuteczności nie mogą nawet śnić koncerny farmaceutyczne, robiące milionowe interesy na Prozacu i szeregu innych pigułek „szczęścia”, mających pomóc człowiekowi w lepszym radzeniu sobie z życiem.

Widzieliście zapewne w TV niepodatnych na ból ludzi - joginów, przebijających sobie szyję, język czy policzki grubym drutem lub nożem. Zetknęliście się może kiedyś z powiedzeniem „Prawdziwy Indianin nie zna bólu” i z praktykami wiodącymi do tego, żeby tak się działo. W rzeczywistości zarówno Hindus, jak i Indianin, znają uczucie bólu, ale wiedzą też jakimi technikami mogą stymulować swój mózg, by go nie odczuwać, by wydzielać owe neurotransmitery, łagodzące ból w mózgu. Wiemy, że osiągają stan „znieczulenia” poprzez m.in. medytacja i trans, zioła.

Wiadomo już, że działa, ale nie do końca jeszcze wiadomo, jak działa to nasze „laboratorium szczęścia między uszami”. Naukowcy znajdują się dopiero na początku drogi. Ale jedno jest pewne: w naszej głowie mieści się ośrodek stymulujący „na życzenie” świadome i wolicjonalne wydzielanie owych „hormonów szczęścia” i substancji przeciwbólowych. I mieści się on nigdzie indziej, tylko w układzie limbicznym, ośrodku będącym także „siedzibą” badanego przez nas fenomenu śmiechu i wesołości. A zatem podobne substancje aktywizowane są w mózgu w czasie intensywnego śmiechu.

Autorzy: Piotr Sady, Dorota Sztobryn

Wkrótce trzecia i kolejne części cyklu

Zobacz też:
Śmiechoterapia także przez karykatury - oryginalne zajęcia


/   Wyślij / Wydrukuj / Dodaj newsa / Zgłoś błąd / Kanał RSS


Słowa kluczowe: gelotologia, nauka, śmiech, śmiechoterapia, uśmiech, zdrowie
prawa autorskie

Losowe newsy z tego działu:
Zabij śmiechem złe zwyczaje
Zabij śmiechem złe zwyczaje - to tytuł lokalnego konkursu satyrycznego zorganizowanego w Suchowoli. Oto lista laureatów.  »
Kara za program satyryczny
Kara za program satyryczny Superstacja ukarana przez KRRiT kwotą 70 tys. złotych za satyrę w programie "Krzywe Zwierciadło".  »
Pani minister kontra kabaret Klika
Pani minister kontra kabaret Klika Wiceminister sprawiedliwości wtargnęła na scenę w trakcie występu kabaretu Klika, bo satyrycy żartowali z jej szefa, ministra Ziobro. »
Koniec Jasia Fasoli
Koniec Jasia Fasoli Brytyjski aktor i komik Rowan Atkinson nie zamierza już nigdy wcielać się w rolę Jasia Fasoli (Mr Bean).  »
Super Dowcipy 4/2010
 Super Dowcipy 4/2010 W kioskach w całej Polsce ukazał się nowy numer czasopisma Super Dowcipy. Oto kilka dowcipów z tego numeru. »
Podobne newsy:
Piąty Festiwal Kabaretu
Dobry Humor powraca
Prasa. Za satyrę do sądu
IX Satyrykon Śrem się śmieje - regulamin
Śrem się śmieje 2012 za nami
Wkrótce XIV Festiwal Dobrego Humoru
Festiwal Dobrego Humoru 2002
Festiwal Koziołki coraz bliżej
Więcej gier online w Sadurski.com
Mistrzostwa 5 grudnia
Najpopularniejsze newsy:
Pan Mariolka z kabaretu
Byzuch - komedia śląska
Będzie polski uśmiech
Najlepsze cytaty z komedii
Pakosińska w Playboyu
Formacja Chatelet wydaje dvd
Palindromy - co to takiego?
Dostawca uśmiechu – Drozda
Moja Lista Kabaretowa
Kabaret Łowcy.B wywiad

Skąd bierze się śmiech -

Wszystkie tagi

   • Newsy: archiwum Newsy - współpraca

 

Dzień Dobry Humor
Możemy to robić na pieska?
Młoda, ortodoksyjna para Żydów przygotowuje się do ślubu. Poszli do rabina, aby zadać mu kilka pytań.
- Czy to prawda, że kobieta i mężczyzna nie mog...
przeczytaj cały »


Rysowanie karykatur
Translate this page:
 Nowe humory
Co jest na fladze Mozambiku, jaka odległość do środka Ziemi...
Największy ziemniak świata
Gdzie jest zabroniona Coca-Cola, pierwsze piwo w puszce...
Nastolatek Fidel Castro, mandatowy rekordzista...
Alaska. Oryginalny żart primaaprilisowy
 Nowe newsy
Wrzuć na luz 2017
Białystok. Rysunkowa rewolucja
Załóż domenę na Antarktydzie
Konkurs rysunku satyrycznego w Kolumbii
Starożytni astronauci - konkurs
Komiksowa wystawa w Wałbrzychu
Konkurs - Manufaktura Satyry 2017
Cztery pory karykatury 2017
Kolej na dworcu PKP
1 kwietnia 2017 - wystawy z humorem
FABRYKA HUMORU
Wpisz imię lub nazwisko i wybierz płeć:
 
 Nowa satyra
Grunt to rodzinka
Fraszki o kobietach
Limeryki i rymowanki
Czego nie wiem
Satyryczne podsumowanie marca 2016
Fraszki: Kameleon, Hasło nieudaczników...
 Losowe obrazki
Co warto obejrzeć w tym mieście? W kółko golony A karta wędkarska?
Wódka na plaży Punk Franek i gra Tigran Manukyan, Armenia
 Losowe filmy
Super bryki
Argentyńskie laski
Pół litra w pół minuty
Kot w pudełku
Fort w Omanie
Erotoman
Niezwykłe wypadki
Bohemian Rhapsody
 Losowe dowcipy
Seryjny morderca
Psy pod oknem i psychoanalityk
Ślina węża, piorun i życie pozagrobowe
Kawior, homary i szaszłyki
Ciekawostki - Azja, cz. 3
Polehčující okolnost
 Podróże po świecie
Hieroglify egipskie
Wieżowiec Partii Dobrego Humoru w stolicy Indii
Ciekawostki ze świata (11)
Ciekawostka z Boliwii: Salar de Uyuni
Zamek Otella w Famagusta, Cypr
Ciekawostki ze świata (12)
 
Śmieszne filmy
Humor Joe Monstera
Domowe sposoby
Centrum Twojego pupila
Sadurski.com / kontakt / reklama / dla mediów / biznes oferty / patronat / współpraca / partnerzy